Dziś w książce #9 Graeber. Czym jest praca bez sensu?

W dziewiątym odcinku podcastu „Dziś w książce” Zuzanna Kowalczyk przygląda się obecnemu rynkowi pracy oraz temu, co praca – zwłaszcza ta niechętnie wykonywana – robi nam jako społeczeństwu. Za soczewkę do podjęcia tego tematu mi książka antropologa Davida Graebera* „Praca bez sensu”, o której rozmawia w kontekście prekaryzacji, wyjałowienia duchowego, poczucia beznadziei i neoliberalnych mechanizmów z kulturoznawczynią i eseistką, Agatą Sikorą**.

Zapraszamy!
"Pismo"/ Wrocławski Dom Literatury / Wrocław Miasto Literatury UNESCO

*David Graeber – profesor antropologii w London School of Economics oraz adiunkt i profesor nadzwyczajny antropologii na Uniwersytecie Yale. Kojarzony głównie ze swoją działalnością anarchistyczną (został twarzą m.in. ruchu Occupy Wall Street), był znanym działaczem związku zawodowego Industrial Workers of the World oraz aktywistą związanym m.in. z Extinction Rebellion. Autor takich książek, jak „Utopia regulaminów. O technologii, tępocie i ukrytych rozkoszach biurokracji”, „Dług. Pierwsze pięć tysięcy lat” czy „Praca bez sensu. Teoria”.

**Agata Sikora – kulturoznawczyni, krytyczka literacka, eseistka, doktorka nauk humanistycznych, współpracowniczka Dwutygodnika. Autorka takich książek, jak „Szczerość. O wyłanianiu się nowoczesnego porządku komunikacyjnego” oraz „Wolność, równość, przemoc. Czego nie chcemy sobie powiedzieć”. Obecnie pracuje nad książką o trosce i sprawczości.

Share | Download

Episodes Date

Load more

Podbean App

Play this podcast on Podbean App