Dziś w książce #11 Zuboff. Kto nadzoruje w kapitalizmie nadzoru?

W styczniowym odcinku podcastu „Dziś w książce” Zuzanna Kowalczyk bierze pod lupę temat kapitalizmu inwigilacji czy też nadzoru – tego, czym jest, komu służy a kogo drenuje, jaki rodzaj nierówności wprowadza i w jaką stronę nas wiedze. Usłyszycie o tym, do czego big techom służą nasze dane, jak ich wykorzystanie może zagrażać demokracji, oraz w jaki sposób można zmienić nierówne reguły gry na podstawie książki Shoshany Zuboff* „Wiek kapitalizmu inwigilacji. Walka o przyszłość ludzkości na nowej granicy władzy”.

Ok, ale to po co różne firmy gromadzą nasze dane? Jaka skala zagrożenia czyha za aferą z Pegasusem? Dlaczego raper Łona nie korzysta ze Spotify? I na czym może polegać „cyfrowa samoobrona”? O zagrożeniach wynikających z logiki kapitalizmu nadzoru, nadzorcach i nadzorowanych oraz ryzykach technooptymizmu opowiada Sylwia Czubkowska**.

Zapraszamy do wysłuchania tego odcinka wspólnie z „Pismem. Magazynem opinii”!

 

*Shoshana Zuboff – amerykańska psycholożka społeczną, emerytowana profesorka Harvard Business School, filozofka. Napisała takie książki, jak In the Age of the Smart Machine: The Future of Work and Power, The Support Economy: Why Corporations Are Failing Individuals and the Next Episode of Capitalism (z Jamesem Maxminem) oraz Wiek kapitalizmu inwigilacji. Walka o przyszłość ludzkości na nowej granicy władzy.

 

**Sylwia Czubkowska – wieloletnia, wielokrotnie nominowana do Grand Pressa dziennikarka ekonomiczna i technologiczna, autorka tekstów m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Dzienniku Gazecie Prawnej” czy tygodniku „Przekrój”. Czterokrotna laureatka nagród Prezesa Urzędu Patentowego za teksty na temat innowacji i wynalazków. Obecnie redaktorka prowadząca magazyn Spider’s Web+.

Share | Download

Episodes Date

Load more

Podbean App

Play this podcast on Podbean App